Jiří Hýbek
Sdílená ekonomika v IT

Sdílená ekonomika v IT

Úvaha nad tématem sdílené ekonomiky v IT.

Sdílená ekonomika je něco, co mě nepřestává fascinovat. Je to úžasná věc a setkáváme se s ní den co den, aniž bychom si to uvědomovali. A to hlavně v IT. Pod tímto pojmem si lze představit mnoho věcí od pronájmu DVD, nemovitostí až v podstatě po crowdfunding. Každopádně v IT je to znát asi nejvíce.

Co si pod tím představit? Jedná se o efektivní sdílení zdrojů. Troufám si říci, že většina softwaru v dnešní době z velké většiny závisí na open-source technologiích. Na knihovnách, skriptech a softwaru, který lidé dávají veřejně volně k použití. A to i přesto, že nad ním strávili mnoho času a jiné firmy na tom staví svůj byznys a vydělávají nemalé peníze.

Máme otevřené komunity lidí, kteří společně pracují na jednom cíli - vytvořit kvalitní produkt a mnohdy zadarmo, a jen proto, že je to baví a vidí v tom smysl.

A jak s tím souvisí sdílená ekonomika? Tak, že lidé poskytují své zdroje k něčemu, co sdílejí se zbytkem světa. Pointou ovšem je, že se nejedná jen o individuální nadšence, ale i o velké firmy, které investují do vývoje open-source projektů.

V praxi to vypadá tak, že projekt zastřešuje většinou nezisková organizace (angl. foundation / nadace), která řídí komunitu a udává směr. A právě velké společnosti do těchto neziskových organizací vstupují jako členové (investoři). A nebo jen umožňují svým zaměstnancům pracovat na open-source projektech v pracovní době. Tedy poskytují své zdroje.

Krásné na tom je to, že v těchto projektech se potkávají společnosti, které si jinak na trhu konkurují, a i přes jejich konkurenční boje spolupracují na obecně prospěšném cíli.

Skvělým příkladem je Linux Foundation, která zastřešuje mnoho open-source projektů a to nejen OS Linux. V této nadaci spolupracují firmy jako jsou Cisco, AT&T, Facebook, Microsoft, Intel, AMD, IBM, Oracle, Dell, Google a další.

Nebo také NodeJS Foundation, kde se opět potkává Google, Microsoft, IBM a další společnosti včetně nezávislých vývojářů.

Dalším příkladem je otevřené komunitní fórum StackOverflow (a obecně StackExchange), kde si lidé vzájemně a zdarma radí a pomáhají řešit různé problémy. Je skvělé, když řešíte problém s konkrétní technologií a odepíše vám přímo vývojář z nVidie.

V tomto světě se nehraje na politiku nebo na konkurenci, jde jen o to společně pracovat na něčem užitečném. Dnes už není byznys v technologiích. Ale v tom, jak dokážeme tyto technologie uchopit, a zda pomocí nich dokážeme vytvořit užitečný produkt nebo službu.

Osobně nevím, kde bych dnes bez open-source technologií a sdílené ekonomiky byl. Jsem velmi vděčný všem lidem, kteří investují svůj čas a úsilí do tvorby skvělých a užitečných projektů. A také se snažím globální komunitě alespoň něco vrátit tím, že svou práci též veřejně publikuji volně k použití.

Vnímám toto jako směr, kterým by se lidstvo mělo ubírat. Co si o tom myslíte vy?